Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Fjordling

Charakteristika: Silný flordling ve své vlasti všechny druhy práce a nahrazuje traktor na horských usedlostech. Tahá pluh a nosí náklady přes řeky a po srázných horských stezkách. Chodí i pod sedlem a vyniká při dálkových jízdách, při nichž prokazuje svou odvahu a bezmeznou životnost. Skvěle se předvádí v zápřeži a dokáže splnit všechny nároky různých soutěží.

Fjordling se vyskytuje v různých typech po celé Skandinávii, ale chová se hlavně v Norsku. Velký počet těchto koní se vyváží do Německa, Dánska i střední Evropy. Také u nás se jeden čas fjordlingové užívali k zlepšení koní pro práci v lese (fjordhucul). Jsou obdivovanými exponáty na výstavách koní.

Tělo: Trup je zaoblený a velmi dobře osvalený. Typická jsou široká a dosti hluboká prsa. Kohoutek je sotva patrný a plece nejsou příliš strmé.

Zbarvení: Pro fjorda je typické plavé zbarvení nejrůznějších odstínů, spojené s úhořím pruhem probíhajícím od čela až po špičku ocasu. Ma nohách jsou často stopy zebrování.

Hříva: Od vikinských dob je zvykem zastřihovat hřívu nakrátko, aby stála a zdůrazňovala výrazný hřeben na krku koně. Černé vlasiny uprostře hřívy se ponechají o něco delší, aby přečnili ostatní.

Hlava: Hlava je typická pro poníka a široká, s malýma špičatýma ušima. Žuchvy jsou silné, ale profil nikdy není klabonosý.

Nohy: Nohy jsou u fjordlinga vynikající, silné, krátké a rovnés výraznými kluby. Výběr upevnil dostatečné míry holenía krátké holenní kosti.

Kopyta: Kopyta jsou po všech stránkách dobrá, zdravá, tvrdá a správně utvářená.Obrazek